+1 (647) 994-3542

gokcezeren@gmail.com

Listeleri Karşılaştır

Öncelikle belirtmek isterim ki Toronto’da ev satın alma süreci Türkiye’dekinden oldukça farklı. Birinci fark, ev alırken alıcılar emlak danışmanlarına herhangi bir komisyon ödemesi yapılmıyor. Emlak danışmanlarının ödemesi her zaman evini satan kişi tarafından yapılıp, alıcının danışmanı ile satıcının danışmanı arasında paylaştırılıyor. İkinci büyük fark ise burada portföy sisteminin olmaması. Burada emlak danışmanları tarafından listelenen tüm evler MLS adı verilen tek bir sisteme konuluyor, ve her emlak danışmanı bu sistemdeki evleri alıcı müşterileri ile paylaşabiliyor. Dolayısıyla birden fazla danışman ile bağlantıda olmak size farklı seçenekler sunmayacaktır.

Toronto’ya yeni gelmiş kişilerin en çok şikayet ettiği konulardan birisi de ev kiralarının çok yüksek olmasıdır. Bir süre sonra, kiracılar fark eder ki aslında kira olarak ödedikleri miktar ev sahiplerinin  ev kredisi taksitleridir. Durum böyle olunca, peşinat miktarını ödeyebilecek kişiler bir an önce markete girip ev alma çabasına girerler. Zira akıllıca yapılmış yatırımlarda, kredi faiz oranlarının oldukça düşük olması nedeniyle, aylık ödemeler çoğunlukla o evi kiralasalar ödenecek kira miktarından daha düşüktür. Özellikle son yıllarda Toronto’da ev fiyatları hızla artmaktadır. Bunun en önemli nedenlerinden birisi de şehre artarak gelen göçmen sayısı, ve piyasadaki ev miktarının talepe yetmiyor olmasıdır.

Adım adım ev alma süreci:

1. Bütçe belirleme

Eğer evinizi peşin almayı düşünüyorsanız bütçenizi zaten biliyorsunuzdur.

Fakat eğer banka kredisi ile almak istiyorsanız, ilk yapmanız gereken bir mortgage uzmanı ile görüşmek olmalıdır. Mortgage uzmanınız gelirinize, kredi notunuza, diğer borçlarınıza bakarak size ne kadarlık bir kredi verilebileceğini onaylar. Alabileceğiniz kredi miktarı ve peşinatınıza göre de bütçenizi belirler.

2. Ev arayışı

Bütçenizi belirledikten sonra ev arayışınıza başlayabiliriz. Öncelikle bütçeniz dahilinde son aylar içerisinde satılmış evlerin listesini inceleyerek beklentilerinizi şekillendiririz.  Daha sonrasındaysa kriterlerinize ve bütçenize uygun evleri incelemeye başlarız.

3. Teklif verme

Satın almak istediğiniz evi bulduktan sonra sıra geliyor teklif verme kısmına. Ne yazık ki Toronto’da birçok evin satışında birden fazla kişi tarafından teklif geliyor. Dolayısıyla evlerin birçoğu liste fiyatının üzerine satılabiliyor. Teklifinizin hazırlanması emlak danışmanınız tarafından eklemek istediğiniz şartlar, teslimat tarihi  gibi detaylar göz önünde bulundurularak yapılır. Teklifiniz evi satan kişinin emlak danışmanına satıcı ile birlikte değerlendirilmek üzere sizin emlak danışmanınız tarafından gönderilir. Bu aşamadan sonra olası 3 senaryo vardır; teklifinizin kabul olması, bazı şartlar değiştirilerek sizin değerlendirmeniz için geri gönderilmesi ya da reddedilmesi. Reddedilirse, bunun size hiç bir dezavantajı olmaz, gönül rahatlığıyla ev bakma sürecinize devam edebilirsiniz!

Eğer teklifiniz kabul edilirse de, bir sonraki aşama satış fiyatının %5’inin evi satan kişinin çalıştığı emlak ofisinin güvenli hesabında tutulmak üzere depozito olarak ödenmesidir.

4. Teslimat

Teslimat günü evin tapusunun satıcı üzerinden size geçeceği gündür. Teklif sırasında teslimat tarihi iki tarafın anlaşacağı üzere belirlenebilir. Standart olarak 30/60/90 gün şeklinde değişiklik göstermektedir. Teklifinizin kabul olması ile teslimat arasındaki süreçte, emlak avukatınızla görüşüp hazırlanacak belgelerin üzerinden geçersiniz. Teslimat için yapılacak para transferi tamamen avukatlar üzerinden gerçekleşir. Teslimattan birkaç gün önce avukatınız sizinle bir görüşme talep eder ve peşinatın depozitodan arta kalan kısmının ödemesini alır, kredi alıyorsanız krediyi bankadan alır ve teslimantin onaylanması ile satıcının avukatına transferini gerçekleştirir.

5. Ev alımında göz önünde bulundurulması gereken masraflar:

  • Depozito: evin satış fiyatının %5’i olup teklif kabulünden 24 saat içerisinde ödenir
  • Peşinatın depozitodan kalan kısmı: Teslimattan hemen önce ödenir
  • Avukat ödemesi: değişiklik gösteren bir miktar olup genellikle $1,500 – $2,000 arasındadır
  • Mortgage broker komisyonu: Çalıştığınız mortgage uzmanına göre değişiklik gösterir
  • Land transfer tax: Evin satış fiyatına göre değişiklik gösterip alıcı tarafından ödenen bir vergidir. Fiyata göre hesaplama yapabilmek için buraya tıklayın.