+1 (647) 994-3542

gokcezeren@gmail.com

Listeleri Karşılaştır

Toronto’da yabancı yatırımcılar ev alabilir mi?

Evet!

Yabancı yatırımcılar için emlak alımında ek vergi bulunuyor mu?

Evet, 2017 itibarı ile yürürlüğe girmiş olan yabancı yatırımcı vergisi. Toronto ve çevresinde Kanada da Göçmen ya da Vatandaş statüsünde olmayan kişiler yani turist, öğrenci yada çalışma vizesiyle bulunan kişiler ev alımı sırasında satış fiyatı üzerinden %15 Yabancı Yatırımcı Vergisine tabi tutulurlar.

Ancak bu verginin iadesinin alınabileceği bazı durumlar var:

  • Eğer ev alımından sonra 4 yıl içinde göçmen statüsüne ulaşabilirseniz,
  • Öğrenci iseniz, ev alımından sonra 2 yıl full-time olarak kabul edilen okullarda eğitiminize devam ederseniz
  • Çalışıyorsanız da legal olarak çalışma izniniz ile ev alımından sonra 1 yıl tam zamanlı çalışırsanız, vergi iadesine başvurabilirsiniz.

Birçok kişiye ilk etapta %15 extra vergi çok yüksek görünse de ev alma planını göçmenlik sonrasına atan birçok kişi bekleme süresinde evlerdeki fiyat artışının vergi miktarıyla aşağı yukarı aynı olduğunu görerek vergisini ödeyip almayı tercih ettiği oldukça sık görünüyor.

Ev almak için Kanada’da bulunmak zorunda mıyım?

Hayır. Bir çok müşterime teknoloji yardımıyla Skype, Whatsapp vs. üzerinden ilgilendikleri evleri gösteriyorum. Teklif aşamasında tüm imza işlemleri elektronik olarak yapılıyor. Buraya gelmenizi gerektirebilecek tek durum avukat görüşmesi olabilir, ancak onu da buradaki bir avukata vekalet vererek yapmanız mümkün.

Aldığım evi kiraya nasıl verebilirim?

Yatırım amaçlı alınan evlerin kiraya verilmesi ve takip işlemleri ile ilgili her türlü konuda hizmet veriyorum.